Cmentarze Świata


Piękno ukryte na cmentarzu.


Od zarania dziejów człowiek grzebiąc swoich zmarłych szukał najwłaściwszej oprawy tej ostatniej posługi. Niektórzy starają się stworzyć idealną rzeźbę lub uzyskać powierzchnię o idealnej teksturze, inni czerpią ze wzorców religijnych lub estetyki symetrii. Pragnienie wyjątkowej oprawy miejsca ostatniego spoczynku jest materializacją naszej miłości, szacunku i tęsknoty. Jest także świadectwem bogactwa kulturowego i materialnego czasów w których nekropolie powstały.

Projekt Cmentarzy Świata zrodził się z pomysłu zachowania i przywołania dziedzictwa kulturowego oraz unikatowej pracy wszystkich mistrzów, rzemieślników, artystów i wszelkiego rodzaju twórców architektury cmentarnej, którzy uwieczniają pamięć o zmarłych. Wieczność ta jest bardzo względna. Dla jednego czy dwóch pokoleń cmentarz jest, i zawsze był. Dla wieczności byt cmentarza to tylko mgnienie i wraz z jego przemijaniem ginie pamięć o tych, którzy tam spoczęli i tych, którzy o ten spoczynek dbali.

Poszukiwanie piękna zamkniętego w sztuce i architekturze cmentarzy stało się inspiracją do fantastycznych podróży do miejsc, gdzie śmierć siedzi na kamieniu, gdzie ciało łączy się z naturą. Od 20 lat odwiedzamy cmentarze i dokumentujemy ich piękno i przemijanie.

Pokazujemy zabytki kultury i architektury cmentarnej, najbardziej wykwintne i wyrafinowane, zadbane i otoczone czcią, ale także te zwyczajne, te na skraju zapomnienia.

Niech nasze galerie będą świadectwem ich wiecznie ulotnego piękna.

Niech będą zachętą do poznania kruchości teraźniejszości.

Zapraszamy do wspólnego dokumentowania piękna ukrytego na cmentarzach i uwirtualnienia ich bytu w naszych galeriach.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym serwisem.


Chcesz być tworca swojej pasji?
Zwirualizuj swój świat

Reflekcja podróży

Załóż darmowe konto
Zapoznaj się z regulaminem
Opowiedź o sobie nam
Zmieniaj z nami swiat

Dlaczego warto

Podziel sie opinia, to dla nas ważne

Lubisz pogłębia swoja pasje? Dołacz do nas

Responsywność przede wszystkim

Nasze aspiracje